خداحافظ آیدین! ... خداحافظ پویا ! ... خداحافظ مجتبی!

سه شنبه 1:17 صبح:

به نقل از کوه نیوز: لحظاتی قبل تصویر مختصات محلی که آیدبن بزرگی از آنجا در آخرین تماس خود (ساعت 19:30 شنبه - 29 تیرماه 92) با تهران داشته است به دستمان رسید.

 توماس لامل، محل آن را بر روی عکس هایی که او در پرواز اول خود تهیه کرده است، مشخص نموده.  بر طبق خبری که از سوی رایزن فرهنگی کشورمان در پاکستان به دست رسید نیز، فردا ساعت 5:30 صبح توماس لامل توسط بالگرد دوباره در منطقه گشت خواهد زد.

دوشنبه 9 صبح: شب تلخ کوهنوردان- پایان امیدها در برودپیک

 هر چه خواستم مطلبی از حادثه برودپیک درج کنم، تا الان منتظر خبرهای خوب بودم تا درج کنم. ولی متاسفانه همه امیدها از دست رفته و تلاشها برای نجات 3 دوست کوهنوردمان که در ارتفاع 7700 متری قله برودپیک در هنگام بازگشت از قله از مسیر خارج شده بودند و زمینگیر شدند، بی نتیجه به پایان رسید. حالا دیگه باید آنچه را که نمی خواستیم بیان کنیم، باور کنیم. آیدین بزرگی-پویا کیوان و مرتضی جراحی دیگر در بین ما نیستند... باورش سخته... جوانان سختکوشی که راهی روشن در پیش داشتند و هنوز گزارش و برنامه بی نظیر پویا و آیدین را در برنامه زمستانی خط الراس علم کوه فراموش نکرده ایم. شاید شخصا پشیمان باشم از اینکه بعد از آن گزارش تشویقشان کردم (با توجه به ریسک بالای برنامه شان) هر چند که از همان ابتدا ایرادی هم به برنامشون گرفتم. ولی نکته مهم اینجاست: با توجه به نوع صعود که هدف اصلی گشایش مسیر جدید به نام ایران و باشگاه آرش روی قله برودپیک بود، و با توجه به گزارشهایی که داشتند، به نظر می رسه که آنها مرگ را به تن خریده بودند. من به این موضوع باور دارم و فکر می کنم که آنها به آرزوشون رسیده بودند. حداقل این تنها چیزیست که می تواند ما را تسلی بدهد.

البته واضح است که برنامه ریزی این صعود، ایرادهای حرفه ای داره که ازحوصله این بحث خارجه و به متخصصین آن واگذار می کنم... باشد که آموزه هایی به همراه داشته باشد تا مقداری راجع به اصل هدف کوهنوردی بیشتر تفکر کنیم... صعود قله یا زدن قله و خود؟!

به آخرین خبری که به نقل از آقای عباس  ثابتیان در وبلاگ ارام کوه درج شده، توجه فرمایید:

آقای Thomas Lammle راهنما و عضو ستاد امداد و نجات فدراسیون کوه نوردی آلمان که امروز با دو پرواز مسیر صعود و فرود کوه نوردان باشگاه آرش را به طور هوایی بررسی کرد، گزارش خود را به شرکت ATP داده و شرکت نامه زیر را به آقای همایون بختیاری دبیر باشگاه کوه نوردی آرش ایمیل کرده:

همایون عزیز

سلام علیکم

ما بسیار متاسفیم که جهت آگاهی شما  اطلاعات زیر را ارائه می نماییم:

پیرو درخواست و تلاش راسخ شما،  راهنمای کوهستان آلمانی آقای توماس لامل صبح امروز ماموریت جستجو با هلی کوپتر را بر عهده گرفتند. آنان تا حداکثر ارتفاع ممکن پرواز کردند و از مکان هایی که در آن ها احتمال دیدن کوهنوردان ایرانی در برودپیک بود، عکس برداری کردند. متاسفانه آن ها هیچ نشانی در نقاط محتمل نیافتند. آقای توماس لامل به عنوان یک راهنمای کوهستان حرفه ای، به این نتیجه گیری رسید که تلاش های آتی برای زنده نگه داشتن کوهنوردان ایرانی گم شده بی فایده خواهد بود.

دو راهنمای ارتفاع پاکستانی شرکت ATP: اصغر و سرور نیز به بیس کمپ بازگشته اند. آن ها تمام مسیر را کاملا جستجو کرده اند و در مسیر قله برودپیک چیزی نیافته اند. آن ها همچنین عکس هایی از مسیر خود آورده اند.

با کمال تاسف ما متقاعد شدیم که سه کوهنورد ایرانی حیات با ارزش خود را از دست داده اند. ما نتوانستیم تلاشی جهت حفظ جان برادران عزیزمان انجام دهیم، تقدیر خداوند متعال بر مرگ برادران عزیزمان در ارتفاعات قراقروم بوده است. آنان عاشق کوهستان بودند و زندگی خود را بر سر  راه رسیدن به اوج علاقه مندی هایشان گذاشتند. این رویداد ضایعه بزرگی برای جامعه کوهنوردی به طور عام و برای خانواده های این عزیزان  و مردم ایران به طور خاص می باشد. ما در غم و اندوه شریک هستیم و مراتب تسلیت مان را به خانواده های داغدیده اعلام می کنیم. خداوند قادر روح درگذشته گان را در آرامش ابدی محفوظ بدارد و به خانواده ها و دوستانشان شجاعت تحمل این فقدان جبران ناپذیر را عطا بفرماید. آمین

نیکنام کریم

مدیر عامل ادونچر تورز پاکستان (ATP)

/ 1 نظر / 93 بازدید
وحید سپنج

به نقل از وبلاگ کوه قاف-رضا زارعی: “شام گاهان، راه جویانی که می جستند آرش را به روی قله ها، پی گیر، باز گردیدند، بی نشان از پیکر آرش، با کمان و ترکشی بی تیر. آری، آری، جان خود در تیر کرد آرش. کار صدها صد هزاران تیغه ی شمشیر کرد آرش. .... در برون کلبه می بارد. برف می بارد به روی خار و خارا سنگ. کوه ها خاموش، دره ها دلتنگ. راه ها چشم انتظار کاروانی با صدای زنگ ... کودکان دیری ست در خوابند، در خواب است عمو نوروز. می گذارم کنده ای هیزم در آتش دان. شعله بالا می رود پر سوز ...‬