حادثه بهمن در قله ساکا ! - جمعه 10 بهمن 93

گزارش حادثه به زبانی دیگر از وبلاگ کوهنوردی و حس برتر :

دیروز 93.11.10 جمعه گروه همت شمیران در منطقه لواسان_ افجه قصد صعود قله ساکا را داشت.

تعداد نفرات گروه 21 نفر که 4 نفر از این افراد سرپرست با تجربه گروه بودند.
در اواسط راه یک گروه 12 نفری به اتفاق در مسیر با ما هم مسیر شدند.

بعد از خوردن صبحانه به مسیر ادامه دادیم و گروه همت شمیران جلوتر از گروه دیگر به برفکوبی ادامه داد. بعد از رسیدن به گوسفند سرا و منطقه سنگ چین شده شدت مه و برف به قدری زیاد شد که به راحتی نمیشد مسیر را دید یا برای تعیین مسیر درست انتخاب درستی کرد.

پس از رسیدن گروه 12 نفری متوجه شدیم که آنها مسیر جی پی اس شان مسیر سمت راست را به قله نشان میدهد.

سرپرست گروه همت شمیران پس از دید زدن نقاط اطراف منطقه و ذهنیتی که از منطقه داشت سمت چپ که از مسیر یال بود رو پیش بینی میکرد ولی به خاطر مه شدید مسیر اصلا رویت نمیشد.

تیم 12 نفره جلوتر از ما به سمت مسیری که چی پی اس شان نشان داده بود حرکت کرده بودند و ما با کمی فاصله پشت سرشان حرکت کردیم.

در اواسط راه مه شدیدی که در منطقه بود در عرض چند ثانیه کنار رفت و به طوری یالی که به سمت مسیر قله بود مشخص شد.

سرپرست بعد از باز شدن هوا ( به مدت خیلی کم) مسیری رو که در جلوی ما بود را مسیر بهمن خیز اعلام کرد.

بعد از تصمیم گرفتن سرپرست و اعلام کردن به تیم، تیم 12 نفره ای که دربین ما بودن هم این تصمیم را شنیدند.

سرپرست تیم همت شمیران بلافاصله اعضای تیم رو به سمت یال برگرداند و تمام افراد تیم ( 21 نفر) در مسیر یال به سمت قله در حال حرکت شدند.

پس از گذشت 7 یا 8 دقیقه ( شاید هم کمتر) صدایی آمد ... کمک ... کمک.... بهمن !!!

دوستان و همنوردان همگی باهم نمیتونستیم متوجه بشیم که یک شوخی است ( تیم دیگر دارد شوخی میکند ) یا یک واقعیت است.

برای بار سوم و چهارم باز هم کسی فریاد زد: کمک ..... بیاین کمک ....

بله کاملا درست بود ...
ما با یک واقعه ی وحشتناک به نام " بهمن" روبرو شده بودیم.

اعضای 12 نفره تیم در آنجا همگی دچار بهمن شده بودند
یک نفر از اعضای آنها توانسته بود خودش را از بهمن خلاص کند و بیرون بکشد
فریاد اون بود که ما را متوجه خودش کرد.

سرپرست بعد از مطمین شدن شدت حادثه افراد رو به منطقه سنگچین شده ( گوسفند سرا) هدایت کرد.

دو نفر از سرپرست های خوب گروه همت شمیران ( وحید حاج حسینی، فرمیسک ناصرزاده) خیلی سریع ( قبل از اینکه به گوسفند سرا برسیم) به سمت تیم بهمن زده رفتند.

بعد از تیم اول ( محمد مرتضوی، محمد انصاری) همنورد و سرپرست دیگر گروه به سمت منطقه بهمن زده رفتند.

تیم سوم ( امیر شرافتی، ملیکا خلیلی) سرپرست و همنورد گروه به سمت منطقه بهمن زده حرکت کردند

و پس از مدتی یک تیم دیگه ( رامین آزاد منش و میثم رحمانی) به سمت منطقه بهمن زده رفتند

اعضایی که به سمت منطقه بهمن زده رفتند " همگی" سرپرست ها و همنورد های فنی برنامه بودند.

شدت مه آنقدر زیاد بود که دید ما به کامل از بین میرفت.
حدو 40 دقیقه افراد گروه همت شمیران در منقطه بهمن زده داشتند جستجو میکردند.
تمام افراد را پیدا و بیرون کشیدند و یک نفر در زیر بهمن فوت شده بود.

تمام این مطلب رو نوشتم تا به اینجا برسم :

اتفاقی که آنجا رخ داد و تیمی که در زیر بهمن رفت، به صورت اتفاقی نبود.
تصمیم نا درست گروه 12 نفری و عوض نکردن مسیر اشتباه خود نه تنها جان خود
بلکه جان اعضای گروه همت شمیران هم در گرو خود گرفتند.

دوستانی که از گروه همت شمیران به سمت منطقه شتاب زدند میدانستند که از دست دادن هر "ثانیه" یعنی "فوت" یک نفر در زیر بهمن .

با تمام آگاهی هایی که افراد کمک کننده داشتند از منقطه و با احتمال ریزش بهمن دوم جانشان را کف دستشان گرفتند و به کمک تیمی که زیر بهمن گیر کرده بودند رفتند.

افراد بهمن زده را یکی یکی به منطقه ایی که ما ایستاده بودیم آوردند و همگی حال بسیار نامناسب و نا مساعدی داشتند.

 

(شنبه 11 بهمن-شب):

 وحید سپنج: طبق تماسی که امشب  با یکی از کوهنوردان مسوول و مطلع لواسانی که به محل حادثه اعزام شده بود ،داشتم، فرضیه اول تحلیل ابتدایی، صحیح بوده است و متوفی در مسیر تابستانی که از دشت و گوسفندسرای سمت راست یال اصلی صعود با یک شیب تند به خط الراس منتهی می شود، قصد صعود داشته که متاسفانه نقاب بالاسرش روی خط الراس می شکند و او که جلوتر از بقیه بوده و چند نفر دیگر را بهمن فرا می گیرد. یعنی در ارتفاع حدود3000 متری، نه 3300 متری که در ابتدا عنوان شده بوده است. 

ظاهرا هوا مه بوده و دید نداشته اند و مختصاتی که نفرات برای صعود در جی پی اس داشته اند، مربوط به مسیر تابستانی بوده که باعث اشتباه رفتن مسیر شده اند. ظاهرا تیمهای یاران و همت شمیران با متوجه شدن اشتباه بودن مسیر، راه بازگشت را پی گرفته بودند، ولی متوفی گفته است که یک اشتباه را دو بار تکرار نمی کند و به تنهایی به صعود ادامه می دهد و درست پنج دقیقه بعد ، این اتفاق می افتد... 

 تحلیل 1 سپنج کوه  ( شنبه صبح- 11 بهمن):

باز هم حادثه ای غیر قابل باور... بهمن در صعود قله ساکا! دوستانی که این قله را در زمستان صعود کرده اند، می دانند که مسیر زمستانی صعود این قله در ارتفاع 3300 متری ، یک نقطه قبل از قله فرعی دارد که امن و روی یال می باشد و نقطه 3300 متری دیگر، روی خط الراس بین دو قله فرعی و اصلی ساکا می باشد و در زمستان ، معمولا دارای نقاب برفی در سمت شرق آن می باشد. حال با توجه به اخبار فعلی و اگر بخواهیم به آنها استناد کنیم، در سه حالت احتمال این حادثه بوده است که در هر سه حالت می توان گفت که ناشی از اشتباه تیم صعود کننده بوده است.

حالت اول: ممکن است تیم صعود، از روی یال صعود نکرده است و از دامنه های دشت کاسه مانند و پر برف سمت راست یال صعود که در ارتفاع 3000 متری قرار دارد، به سمت خط الراس رفته باشند که بسیار مسیر اشتباهیست و در این هوای روز جمعه احتمال بهمن داشته است.

حالت دوم: ممکن است تیم صعود، از روی یال صعود کرده باشد، ولی جهت نردیک تر کردن مسیر، در ارتفاع 3300 متری، یک تراورس وحشتناک زیر قله فرعی به سمت قله اصلی انجام داده باشد که قطعا در این هوا باعث بهمن می شده است که باز هم این یک اشتباه بزرگ بوده است.

حالت سوم: ممکن است که تیم صعود بر روی خط الراس بین دو قله فرعی و اصلی، روی نقاب سست حرکت کرده باشد و نقاب شکسته باشد و آنها را به سمت دره شرقی مکیده باشد! این هم باز جای سوال دارد که اولا وقتی هوا خراب است، چرا از صعود این قسمت مسیر منصرف نشده اند و در صورتی مجاز به عبور از این مسیر بوده اند که با حمایت کرامپون و کلنگ، از پایینتر از نقاب در سمت غرب آن حرکت می کردند که دچار شکستن نقاب و یا سر خوردن نشوند.

به عکسهای زیر که زمستان  91 از خط الراس نقابدار بین دو قله فرعی و اصلی گرفته شده است، دقت کنید: (گزارش برنامه های سال 91 و 92)

انجمن پزشکی کوهستان ایران: مقارن ساعت 11 صبح امروز ( جمعه ) دو تیم کوه‌نوردی از گروه "شقایق" و "یاران" که بصورت مشترک اقدام به صعود قله ساکا نموده بودند در ارتفاع 3300 متری مواجهه با بهمن گردیده و 12 نفر گرفتار بهمن شدند.

تیمی از کوه‌نوردان گروه همت شمیران که در نزدیکی حادثه بودند بلافاصله به امداد رسانی به کوه‌نوردان حادثه دیده پرداختند. نفرات تیم درگیر بهمن با کمک کوه‌نوردان حاضر در منطقه از بهمن بیرون آورده شده ولی متاسفانه یکی از کوه‌نوردان که احتمالا پزشک بوده و سنی حدود 60 سال داشته احتمالا در اثر ضربه مغزی فوت نموده است.

سایر همنوردان وی که دچار صدمات جزئی ازجمله صدمه به کتف و اندام‌ها شده اند از منطقه در حال تخلیه می‌باشند.

طی هماهنگی کارگروه جستجو و نجات فدراسیون تیمی از امدادگران هلال احمر با پیگیری و انجام مراحل قانونی و اطلاع نیروی انتظامی به منطقه اعزام تا کوه‌نورد فوت شده را به پایان منتقل نمایند. کوه‌نورد حادثه دیده در همان دقایق اول فوت نموده است.

اخبار تکمیلی:

1-  بنابر گزارش رسیده از مسئولین گروه کوهنوردی شقایق کرج این گروه هیچ تیمی از اعضاء خود در منطقه ساکا نداشته و نفر بهمن زده در طی مسیر به کوهنوردان از گروه کوهنوردان "یاران" پیوسته است.

2- فرد متوفی ظاهرا آقای دکتر حمزه پردال بوده است، روحش شاد.

/ 7 نظر / 390 بازدید
همنورد

با سلام و تشکر بابت تحلیل این واقعه حالتهایی که شما بررسی کرده اید البته محتمل است و دور از ذهن نیست. ولی بهتر است صبر کنیم تا گزارشی از جزئیات منتشر شود و از قضاوت عجولانه بپرهیزیم تا زمینه برای بررسی حادثه به دور از حواشی فراهم شود. ممنون از شما! [گل]

فرمیسک

با سلام فرضیه 1 شما درست است

ايشون استاد بنده بوده و علاقه زيادي به كوهنوردي داشتند و سرانجام در اين مسير جان سپردند. روحش شاد

سامان

اگر خط آخر توضیحات تکمیلی شما درست باشه، (منظور نفی توضیحات شما نیست) واقعا نمی دونم باید گفت جای تاسف داره، جای تامل داره، جای تعجب داره، جای چی داره نمی دونم اما خیلی حرفه، ایجاد شرایط چنین پیشامدی توسط خود فرد اونهم برای فردی که ظاهرا آماتور و نابلد و ناآگاه و خام و بی تجربه نبوده، خیلی حرفه. فکر کنم بازهم داستان صعود با قلب نه با مغز بوده ولی اینبار در جایی مثل ساکا!!!! به هر حال ممنون از اطلاع رسانی شما، با حرف زدن ها ایشون بر نمی گردن اما امیدوارم دیگر عزیزان لااقل چند ثانیه رو به فکرکردن در مورد صعودهاشون اختصاص بدن

لیلا خاتمی

متاسفانه باز هم تصمیمهای غلط با کوهستان و فصلی که اصلاً شوخی نداره، جایی که نمیشه به حدس و گمان و مشام و شانس اکتفا کرد و همت شمیران هم فقط شانش آورده و صعود و فرود یک باشگاه حرفه ایی نباید شانسی صورت بگیره!!! جون آدمیزاده و کوهستان بازی پوکر که نیست

نيما

ممنون براي تحليل و اطلاع رساني

همت

لطفابه این موضوع اعتراض کنید!اجازه ندین افراد غیرمسوول وناکارامد جون انسانهای بیگناه دیگه ایی رو به خطر بندازن